lista pomysłów na konkretne cele organizacji zrzeszającej polskich drupalowców

palik's picture

Witam,

proponuję tu zebrać listę konkretnych celów, działań, inicjatyw, które członkowie przyszłej organizacji chcieliby wspierać. Niech to będą naprawdę konkretne propozycje a nie gdybanie albo lista życzeń.

Każdy punkt proponuję dodawać w osobnym komentarzu. Osoby, które mogłyby aktywnie wesprzeć dany cel mogą dodać do niego swoją odpowiedź, w której określą jak mogą pomóc. Osoby, którym cel się podoba i widzą dla siebie korzyść, ale nie mogą pomóc, proszę o "plusowanie" danego punktu.

Poniżej dodam kilka punktów z innych moich wypowiedzi albo "odgapionych" od podobnych organizacji. Dodawajcie też swoje pomysły!

proponuję też cele opisywać poprzez kilka parametrów, na początek wymyśliłem:

DLACZEGO dany cel jest ważny - uargumentujcie dlaczego warto go realizować, co nam (społeczności) to da
JAK dany cel realizoawać - pomysły na wykonanie
MIERZALNOŚĆ danego celu - jak mierzyć czy nam się udało, czy robimy to dobrze?

Comments

palik's picture

DLACZEGO: Pilnowanie integralności, spójności, kompletności tłumaczenia do core i najważniejszych modułów bardzo pomoże przyciagnąć do Drupala więcej osób budujących witryny.

Brak tłumaczenia PL może być barierą dla bardzo wielu projektów, które nie dochodzą do skutku i przy okazji mogą negatywnie wpływać na renomę Drupala w PL ("Drupal? Super system, ale na starcie wymaga 100 modułów, z których tylko połowa ma aktualne tłumaczenia... przesiadłem się na ... ").

JAK: Organizacja powinna pomagać i angażować się w całym procesie tłumaczenia poprzez zebranie zespołu, organizację sprintów, fundowanie drobnych upominków czy zniżek na eventach dla najaktywniejszych tłumaczy itd. Wybór modułów, które utrzymujemy powinien być podyktowany ich popularnością a ich ilość powinna być uzależniona od składu (ilości członków) zespołu.

MIERZALNOŚĆ: myślę, że dość łatwo z danych LDO wykonać jakąś tabelkę z pokryciem procentowym tłumaczenia dla core i wybranych modułów i ją co kilka dni odkładać w formie raportu. Mierzenie tego będzie też ważnym elementem szybkiego reagowania na duże zmiany w tekstach modułów czy core, które jak najszybciej trzeba będzie uzupełniać.

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

CEL: zdobycie nowych użytkowników drupala w PL

palik's picture

DLACZEGO: To bardzo ogólny cel ale bardzo moim zdaniem ważny na tym etapie. Zdobycie "masy krytycznej" przełoży się na więcej aktywnych członków na forach dyskusyjnych, więcej tłumaczy, więcej doświadczonych webdeveloperów, którzy pomogą nowicjuszom. Każda nowo przyciągnięta osoba się liczy bo jeśli uda się ją "skonwertować" to jest szansa, że opowie o tym znajomym, żonie, teściowej i w ten sposób powstanie efekt kuli śniegowej.

JAK: Realizację tego celu można rozbić na wiele poddziałań - ewangelizację poprzez lokalne spotkania, wychodzenie do biznesu z darmowymi warsztatami, edukację developerów, konwertowanie osób korzystających i budujących strony na konkurencyjnych CMS.

Bardzo mocno stawiałbym na wsparcie dla nowych ludzi. Jeśli w pierwszych dniach prób korzystania z Drupala ktoś zostanie olany to jest 80% szans, że da sobie spokój. Jeśli raz drugi i trzeci dostanie pomoc to jest 80% szans, że zostanie (bo będzie miał już trochę pracy zrobione) a w przyszłości sam podzieli się doświadczeniem

MIERZALNOŚĆ: dość łatwo stworzyć wskaźnik mierzący realizację tego celu. trudniej będzie go faktycznie zmierzyć. myślę tu o ilościowym wskaźniku typu "ilość wypowiedzi na forum tygodniowo", "ilośc komentarzy do newsów" itd.

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

Pomogę w czym dam radę

akrywko's picture

Pomogę w czym dam radę Krzysztofie :)
Spotkania, pokazy, szkolenia - wymagają tylko niewielkiego rozszerzenia mojej nowej działalności. Jakieś doświadczenie w tym mam, warunki, zasoby i pomysły też. Ale to są działania raczej lokalne. Oczywiście postaram się wspierać wirtualną społeczność i może da się coś wymyśleć jeśli chodzi o księgowość.
Widzę, że ruszyłeś temat bardzo konkretnie. Jestem z Tobą.
Pozdrawiam / Adam Krywko

CEL: budowa jednego centrum wsparcia i treści w PL

palik's picture

DLACZEGO: obecnie egzystuje kilka witryn, ale żadna nie jest "oficjalnym" supportem, żadna też nie jest pod kontrolą społeczności. Prowadzi to do sytuacji, w której ciężko namówić osoby mogące tworzyć wartościowy content (pisać newsy, tutoriale, doradzać na forach itd.) do zaangażowania się w taką pracę bo boją się one sytuacji, w której ich praca pewnego pięknego dnia ginie w czeluściach internetu bo właściciel domeny pokłócił się z kimś, rozstał się z Drupalem, postanowił zacząć zarabiać na treściach itd itp.

JAK: zarówno domena, kod jak i treść na wszystkich witrynach organizacji powinny być pod kontrolą społeczności. Można to osiągnąć różnorako - np. przez publikowanie co kwartał zrzutu danych z pełną treścią serwisu na kilku mirrorach, tak aby w razie czego była ona na zawsze do odtworzenia, dbanie o właściwe licencjonowanie tej treści, stosowny regulamin itd. Dochody z ew. reklam umieszczanych na witrynie powinny iść na cele operacyjne organizacji.

MIERZALNOŚĆ: Monitoring właścicielstwa domeny, testowanie opcji możliwości wyeksportowania treści w dowolnym momencie na żądanie, raporty roczne zawierające informacje o dochodach z reklam.

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

palik's picture

DLACZEGO: sukces Drupala np. w obszarze e-commerce zależeć może w 100% od tego czy może on być konkurentem do produktów posiadających obsługę polskich płatności, przesyłek, fakturowania, raportowania. Brak choćby 1 pluginu, który pozwoli uruchomić sklep internetowy działający i rozliczający się z klientami i urzędem skarbowym w polsce, w 90% wypadków oznacza rezygnację z użycia Drupala jako platformy ecommerce. 10% pisze brakujące komponenty ale ich nie udostępnia.

Zaraz podniosą się głosy, że "my napiszemy a ktoś będzie zarabiał". Tak, jednak udane wdrożenia w tym segmencie to bardzo pozytywny sygnał, który przyciągnie więcej użytkowników i zleceniodawców.

JAK: Myślę, że ten cel zaczniemy realizować dopiero jak będzie nas 10x więcej, ale widziałbym to jako przygotowanie dystrybucji i/lub konfiguracji zawierającej specyficzne dla polski ustawienia oraz wybór najpopularniejszych platform płatniczych, kurierskich, CRMowych i zbudowanie zespołu do napisania i utrzymania stosownych pluginów. Możnaby też próbować zarabiać na integracji, w ten sposób fundując kolejne pluginy.

Bieżące (być może zautomatyzowane) audytowanie czy wszystkie komponenty e-commerce działają (zwykle wszystkie tego typu platformy mają jakieś sandboxy) oraz monitorowanie czy na zintegroweanych platformach nie są planowane jakieś zmiany. Bliska współpraca z platformami (niektóre mają swoje teamy, które produkują pluginy do popularnych CMS)

MIERZALNOŚĆ: pomiar procentowego pokrycia istniejących pluginów do największych platform (płatności, przesyłki, crm, aplikacje księgowe).

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

Organizacja jako Informator i Facilitator

MagicMcj's picture

Poruszasz bardzo ważne kwestie. Szczególnie tłumaczenie ma rzeczywiście potężny wpływ na to jak rozprzestrzenia się dane rozwiązanie w Polsce. Commerce jest i był zawsze moim konikiem. Zrobiłem na drupal commerce trochę projektów i nawet miałem o nim prezentację na DC Wroc w 2012 i z rozwojem commerce chętnie sam pomogę.

Z drugiej strony, zastanawiam się, czy wskazywanie konkretnych kierunków działania naszej nowej organizacji z perspektywy merytoryczno-produktowej zawartości drupala jest słusznym podejściem. Może to bowiem zablokować inne, również ciekawe kierunki rozwoju.

Dla mnie, organizacja powinna być przede wszystkim facilitatorem działań członków (przepraszam za brak pomysłu na Polski odpowiednik tego słowa) i powinna mieć wyznaczone cele nadrzędne, w których można własnie realizować ścieżki działań, takie jak tłumaczenia, rozwój oprogramowania itp.

Takie szerokie cele to:

Ułatwianie zrzeszania się osób zainteresowanych drupalem

Dzięki takim działaniom będzie nas więcej i będziemy się lepiej znali, co z kolei spowoduje że będziemy chętniej i lepiej razem działać. Trudno mi w tej chwili określić dokładnie jakie tu będą działania, ale takie oczywiste które przychodzą mi do głowy to:
- wspieranie Drupal Campa
- wspieranie DUGów w miastach
- utrzymywanie łatwo dostępnej informacji o działaniach i aktywnościach w konkretnych lokalizacjach, żeby osoby interesujące się drupalem, mogły łatwo znaleźć innych zainteresowanych

Promocja Drupala

Ostatnio wysiłkiem naszych głosów udało się wprowadzić prezentację Grzegorza Bartmana na konferencję PHP.
Pod koniec września na spotkaniu PHP w Gdańsku, Rober Czarny (netlooker) też zrobi prezentację o Drupalu.
Byłoby super, żeby takich wydarzeń było jak najwięcej, żeby Drupal zaczął rosnąć w PL tak jak rośnie na zachodzie.

Facilitator Drupala w Polsce

Tu właśnie są wszystkie działania mające na celu ułatwianie, czy umożliwianie wdrażania drupala w Polsce.
Są to w dużej mierze tłumaczenia, ale również działania dostosowujące drupala do Polskiego rynku. Mogą być takie jak te o których piszesz w kontekscie commerce, ale też i inne, które będziemy zauważać po drodze i dla których znajdą się chętni żeby je realizować. Nie wszystkie też wymagają pisania kodu. Mogą to być też raporty, instrukcje, rekomendacje itp. Np. "Jak dostosować aplikację na drupalu do wymagań GIODO", czy skolenia wdrażające nowe osoby do pracy z drupalem.
Można tu pozostać w miarę elastycznym i reagowąć na pojawiające się wymagania czy możliwości.

Podsumowująć, nie spieram się z Twoimi pomysłami a raczej proponuję szersze podejście. Niech organizacja, mając ogólne, generalne cele, działa jako facilitator (wspieracz i pomagacz) dla działań członków. A członkowie mogą właśnie tłumaczyć, pisać moduły, organizować wydarzenia, prezentacje, spotkana i robić inne różne rzeczy, które organizacja uzna za wpisujące się w te trzy powyższe cele.

spoko, bardzo fajnie to

palik's picture

spoko, bardzo fajnie to opisałeś - moje propozycje były rzeczami, które w danej chwili przyszły mi do głowy i spisałem aby nie uciekły. Nie upieram się, żeby je wpisywać w statut czy w strategię działania. To gdzie (na jakim poziomie) się znajdą, ma drugorzędne znaczenie. Ważne, żeby pokazać potencjalnym chętnym do pomocy ile jest różnych możliwości zaangażowania się w "sprawę".

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

i jeszcze jedna myśl mnie

palik's picture

i jeszcze jedna myśl mnie naszła - fajnie mieć wyznaczone cele ogólne i jakieś ramy strategiczne, ale nawet zanim się formalnie i oficjalnie "zawiążemy" to trzeba też myśleć o konkretnych działaniach operacyjnych, celach które możemy zacząć realizować już teraz, czymś mierzalnym i czymś co się komuś przyda.

Organizacja powstanie może za pół roku może nigdy, ale jak powstanie to czy coś to zmieni? Czy nagle będziemy mieć więcej czasu na te wszystkie kierunki jakie tu sobie próbujemy wytyczać? Pewnie nie i dlatego warto wg mnie zbierać pomysły na konkretne działania, zbierać ekipy do ich realizacji i potem działać, bez względu czy w ramach organizacji czy jeszcze zanim powstanie. Jak już postanie to przecież nagle nie zrobi nas się więcej a dojdzie jeszcze robota z ogarnięciem księgowości, jakieś formalizmy z prowadzeniem wszystkiego itd.

Myślę, że teraz najbardziej potrzebujemy konkretnych pomysłów na zwerbowanie nowych i mających czas ludzi do pracy przy tych nisko i wysokopoziomowych celach.

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

CEL: materiały na szkolenia dla nowych użytkowników

palik's picture

DLACZEGO: wciąganie nowych użytkowników powinno być naszym priorytetem a jednym ze sposobów może być organizacja 1-2 dniowych szkoleń, których uczestnicy będą w stanie zacząć używać Drupala do swoich projektów a także skuteczniej uzyskiwać wsparcie (np. mądrzej zadawać pytania na forum czy w Google).

JAK: Jeśli przygotowalibyśmy solidny i na wolnej licencji zestaw materiałów dla osób szkolących i kursantów to łatwiej byłoby znaleźć trenerów, którzy mogliby te materiały szybko przyswoić i poprowadzić szkolenie. Nie musieliby tworzyć własnych prezentacji, skryptów, obrazów VM. Można też spróbować dogadać się z jakimś dostawcą, który udostępniałby na czas szkolenia swoje serwery/konta hostingowe, w zamian za reklamę na materiałach szkoleniowych.

MIERZALNOŚĆ: ankiety zadowolenia osób szkolonych, regularne rewizje materiałów pod kątem aktualności, testy skryptów itd.

--
Polish Drupal Community - http://drupal.pl
My personal site - http://palikowski.net
My Drupal support site - http://elimu.pl

Poland

Group events

Add to calendar

Group notifications

This group offers an RSS feed. Or subscribe to these personalized, sitewide feeds: