Czego oczekujesz od organizacji promującej Drupala w PL

palik's picture

Witam,

wznówmy dyskusję na temat tej organizacji, co to jej jakoś nie możemy założyć. Żeby lepiej trafić w oczekiwania jej przyszłych członków proponuję, aby kto tylko może napisał czego właściwie spodziewa się po tej inicjatywie.

Może być to w dowolnej formie, która pozwoli stwierdzić czym należy się najpilniej zająć, jakie inicjatywy zyskają najwięcej wsparcia, co przyniesie najszybszy efekt.

Np. coś w stylu: "Drupal w Polsce jest nadal dość niszowy i egzotyczny, dlatego organizacja powinna dostarczyć ciekawych inicjatyw i narzędzi służących do zwiększenia jego adopcji oraz werbowania w nasze szeregi twórców stron, którzy będą opierali swoje witryny o Drupala. Może to być realizowane przez ulepszenie polskojęzycznego wsparcia, edukację, nieodpłatne konsultacje przy ciekawych projektach, organizowanie seminariów, utrzymywanie tłumaczeń itd itp. To w efekcie zaowocuje większą ilością użytkowników, zadowolonych klientów i osób/firm dostarczających drupalowe usługi"

Comments

Polskie tłumaczenia do Drupal 8

henk's picture

Myślę, że priorytetem teraz dla polskiej społeczności bedzie polskie tłumaczenie do Drupal 8 i dokumentacja dla poczatkujących do nowej wersji.

Chyba nie ma jednej inicjatywy, która przyniesie najlepszy efekt. Wordpress wygrywa jako CMS do małych stronek, Drupal idzie w stronę rozwiązan enterprise. Dlatego też potencjalni zainteresowani systemem się trochę zmienią w najbliższym czasie. Ciekawe jaki to bedzie miało wpływ na społeczność.

Myślę, że powinniśmy być otwarci na dialog ze specjalistami z innych technologii, społecznościami innych CMS-sów, frameworków, języków itp. By pokazywac wady i zalety kropli (Nie ma sie czego wstydzić). System sie broni sam.

Ważna rzecz, żeby podczas promocji Drupala nie robić antyreklamy być przygotowanym, mówić/pisać na temat, znać "konkurencje", pokazywac wady i zalety. Przygotowywać dobrej jakości tłumaczenia, materiały, strony, wideo, konferencje, spotkania. Duzo inspiracji mozemy czerpać z tego jak to robią za zachodnią granicą np.

Z działań jakie planujemy we Wrocławiu to w tą sobotę 25.01 jest Code Sprint a na przełomie wrzesień/październik planujemy organizacje warsztatów dla Drupal Developerów właśnie z Drupal 8 i komponetów Symfony 2, odbedzie się to przy okazji DrupalCamp więcej info niedługo podamy na dcwroc.pl

Drupal jako narzędzie, a nie religia ;)

fadehelix's picture

Na wtępie zaznaczam, że podpisuję się pod tym, co napisał Henk.
Ze swojej strony jestem za promowaniem drupala jako opcji, a nie rozwiązania dla każdego, które powinno się stosować wszędzie.

Drupal zawsze był postrzegany jako CMS (do tej pory nie potrafię zrozumieć, co on ma wspólnego z frameworkiem) o wysokim progu wejścia, z milionem opcji konfiguracyjnych, bo jest przecież uniwersalny. I tu okazywało się, że frontendowiec musi uczyć się filozofii Drupala, więcej czasu traci na pozbywanie się markupu, niż na tworzenie layoutu, nie wiadomo co lepiej wyklikać, a co napisać, a dokumentacja mało daje, bo tak naprawdę lepiej czytać pliki readme i api w modułach. Już nie mówiąc o tym, że człowiek uczy się praktyk przydatnych tylko w ekosystemie drupala.

Napisałem o tym, ponieważ uważam, że w tym przypadku najlepszą drogą do promocji jest wsłuchanie się w to, co mówią programiści, a nie ignorowanie ich.
Powyższe żale są śmieszne, jeśli pracujesz przy mniejszych projektach i jesteś freelancerem wyspecjalizowanym w Drupalu, ale jeśli pracujesz w firmie, w której developerzy "rotują" pomiędzy projektami to zaczyna się dramat, bo nie wszystkim chce sie uczyć czegoś od nowa i to pod silną presją. To tak apropos rozwiązań enterprise ;)

Całe szczęście integracja z Symfony obniża próg wejścia dla ludzi znających programowanie obiektowe i jakikolwiek framework w php, a że samo Symfony jest bardzo popularne i "poważne" to już jest super.

Wg mnie za mało jest spójnej wiedzy i jakiegoś znormalizowanego podejścia do budowania serwisów opartych o Drupala. Za dużo rzeczy można zrobić w różnoraki sposób, co - w brew pozorom - nie jest dobre. Każdy z kim rozmawiam ma swoje własne patenty na rozwiązywanie problemów oraz na deploy.

I ja bym tutaj widział punkt wyjścia - drupal jako alternatywa dla pisania serwisu w "czystym" Symfony.

Drupal ma trochę inna

henk's picture

Drupal ma trochę inna filozofię (dlatego jest popularny). Ponieważ żeby osiągnąć cel biznesowy pedantyczny markup nie jest niezbędny. Za to szybkość wdrożenia i cena tak.

Jak ktoś wybiera rozwiązanie do swojego projektu kieruje się innymi przesłankami niż developer z ulubionymi zabawkami.

Ale to off-topc...

Czego oczekujesz od

grzegorz.bartman's picture

Czego oczekujesz od organizacji promującej Drupala w PL?

  • Utworzenia organizacji i rozpoczęcia działania zamiast pisania postów, które nie przekładają się na działanie.
  • Zatrudnienia przez organizację osoby odpowiedzialnej za systematyczne promowanie Drupala (nawet na 1/8 etatu). Jak widać po dotychczasowych działaniach nikt nie ma czasu się tym regularnie zajmować.
  • Utworzenia strony internetowej społeczności (niezależnej od żadnej prywatnej osoby, właścicielem strony od początku musi być organizacja), gdzie każdy zainteresowany będzie mógł publikować swoje artykuły pod swoim nazwiskiem/firmą, aby mieć w jednym miejscu zebrane wpisy z polskich blogów. Utworzenie forum dyskusyjnego na stronie internetowej. Utworzenie katalogu wdrożeń drupalowych na stronie z opcją głosowania na stronę miesiąca/kwartału/roku.
  • Opcja sponsorowania strony organizacji przez firmy (sponsor miesiąca), za pomocą tych wpłat można finansować działalnośc organizacji (chociaż księgowość), jak będzie więcej wpływów to można przeznaczyć pieniądze dla najbardziej aktywnych użytkowników na stronie.
  • Działań zwiększających popularność Drupala w Polsce. Proponowane mierniki celu: ilość wydarzeń (konferencji, spotkań, szkoleń), ilość osób na wydarzeniach, ilość wpisów na blogu na nowej stronie, ilość wpisów na forum na nowej stronie.
  • Utworzenie 4-6h godzinnego programu szkoleniowego na licencji open source, który każdy może wykorzystać i w swoim mieście zrobić prezentację lub warsztaty z Drupala.

Zgadzam sie z większością...

henk's picture
  • Odpowiedzialna osoba chociaż na pół etatu była by w pl potrzebna, jako Drupal Evangelist, chociażby do pracy przy wspólnej stronie.

  • Organizacja nam jest potrzebna po to by było neutralne miejsce dla polskiej spoełczności w necie i nie tylko. Organizacja do pomocy przy wydażeniach i inicjatywach i dbaniu o polską lokalizację.

  • Mogła by zajmowac się też crowdfundingiem jeżeli chodzi o moduły czy tłumaczenia brakujące polskiej społeczności.

  • Mierzalność celi w promocji moze byc różna. Ale faktycznie warto sprawdzac czy działania przynoszą efekt czy nie. Ale to techniczne detale.

Nie wiem czy społeczność jest na tyle duża by utrzymać taka organizacje? Wydaje mi się, że obecnie nie.

Zawsze mozna zacząć od wersji minimum i stopniowo rozwijać. Np. stowarzyszenie nie musi mieć księgowości na początek, a moze mieć składki i własną stronę. Osoba która bedzie najbardziej aktywna gdy organizacja sie rozwinie przejdzie na etat itp.

Ja bym chciał, żebyśmy

Maciej Lukianski's picture

Ja bym chciał, żebyśmy powalczyli z postrzeganiem drupala jako systemu nie nadającego się do poważnych wdrożeń i raczej zabawki dla zajawkowiczów. Przeciętny programista php śmieje się z dupala postrzegając go jako ociężałego, źle napisanego i wykonującego niebywałą i bezsensową ilość zapytań do bazy danych potwora. Robi to bo nie rozumie do czego drupal służy i jakie są plusy wykorzystania go.

Co do organizacji i kosztów to ja myślę że zakładajmy i wtedy będziemy kombinować na co nas stać a na co nie.

dla osób nieświadomych - po

palik's picture

dla osób nieświadomych - po spotkaniu 16 maja 2014 postanowiliśmy, że dyskusja i organizacja prac zostaje przeniesiona na https://github.com/DrupalCommunityPoland gdzie mamy narzędzia do budowy strony, wersjonowania dokumentów, przydzielania zadań, dyskutowania i tak dalej

--
Polish Drupal Forum - http://drupal.pl
personal site - http://palikowski.net
tutorials site - http://elimu.pl

Poland

Group events

Add to calendar

Group notifications

This group offers an RSS feed. Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:

Hot content this week