DrupalCommunity Poland

Maciej Lukianski's picture

Zdodnie w ustaleniami spotania na http://www.drupalcampwroclaw.pl/session/bof-jak-promowac-drupala-w-polsce założyłem organizację DrupalCommunity.

https://github.com/DrupalCommunityPoland/GeneralOrganization

Każdy może zostać członkiem tej organizacji. W Issues proszę o zakładanie tiketa z prośbą o dodanie do organizacji. Żeby komentować, działać, kodować, nie trzeba być członkiem wszystko jest całkowicie otwarte.

W issues będziemy rozmawiać na temat rozwoju organizacji.

https://github.com/DrupalCommunityPoland/GeneralOrganization/issues

W innych repozytoriach będziemy rozwijać strony organizacji. Kod będzie dostępny dla wszystkich.

Głównym założeniem wykorzystania GitHub jest ogólna widoczność, dostępność i wspólność a przy tym możliwość zarządzania zadaniami, żebyśmy wszyscy mogli działać w otwartej i przyjaznej i wspólnej przestrzeni.

Comments

super, zaraz to rozreklamuję

palik's picture

super, zaraz to rozreklamuję gdzie się da

--
Polish Drupal Forum - http://drupal.pl
personal site - http://palikowski.net
tutorials site - http://elimu.pl

rozumiem że to bedzie miejsce

henk's picture

rozumiem że to bedzie miejsce pracy nad nową stroną?

Jedyny minus jaki widzę, jesli chodzi o trackera z github, trudno go migrować na inne rozwiązanie.

Przy okazji rozmowy o nowej stronie Drupal.pl

henk's picture

Pojawiła się ciekawa propozycja na hosting dla stron Drupalowych społeczności i eventów od Omega8.cc:

https://omega8.cc/new-aegir-micro-engines-available-317

Serwer to nie problem.

michlis's picture

Serwer to nie problem. Chetnie udostepnie w ramach drophost.eu

Serwer to nie problem.

michlis's picture

Serwer to nie problem. Chetnie udostepnie w ramach drophost.eu

Serwer to nie problem.

michlis's picture

Serwer to nie problem. Chetnie udostepnie w ramach drophost.eu

Przecież udostępniam serwer -

Pawel Gawlowski's picture

Przecież udostępniam serwer - działa na nim od wielu lat, jest za darmo, więc po co przenosić?

Cele z tego co zrozumiałem na spotkaniu

Maciej Lukianski's picture

Z wielu rozmów i dyskusji wynika następujący obraz problemu naszej społeczności.

Każdy by coś chętnie zrobił i wogle, ale w warunkach w których jest zapewniony że jego praca nie pójdzie na marne i skorzysta na tym społeczność a więc również on sam. Nasze działania paraliżuje obawa że nie zostanie się za jakiś czas odrzuconym, wykreślonym, zbanowanym itp. bo nasze poglądy przestaną się pokrywać z poglądem admina/założyciela czy jakieś innej grupy trzymającej władzę. Wiele osób nie chce nic zrobić tylko z tego powodu że boi się że na ich pracy bardziej skorzysta jakaś konkretna firma a nie społeczność czy oni sami. Problem ten trwa w zasadzie cały czas.

Celem założenia grupy na githubie (tak jak ja to rozumiałem) jest praca nad wspólną organizacją w miejscu w którym wszyscy mają równe prawa, więc nikt nie boi się że ktoś inny go wykasuje nagle bo jest super adminem czy tam coś. W githubie wszyscy mamy takie właśnie identyczne prawa. Ja, choć założyłem grupę jestem taki sam jak inni. Dodatkowo github daje tracker i Grzegorz udowodnił że da się tam zorganizować całego campa.

Strona drupal.pl jest bardzo istotnym elementem naszego "widnokręgu", postrzegania drupala ogólnie itp, ale nie jest to jedyna sprawa i chyba wcale nie najważniejsza. Wg mnie rozpoczynanie rozmowy od drupal.pl jest bezcelowe. Ja na miescu Pawła nie oddałbym tak ważnej domeny czy strony nikomu w sytuacji w której nie ma żadnego organizmu zdolnego ją utrzymać. Nie wiadomo kto miałby co robić, kto miałby za co płacić, ile tych pieniędzy jest potrzebnych i skąd je wziąć, kto miałby decydować i w jakiej formie o przyszłości strony i w jaki sposób mielibyśmy zapewnić że nie zostanie ona stracona.

Dopiero rozwiązanie tych dylematów stawia nas w sytuacji w które możemy rozważać czy drupal.pl nie powinien być wspólny.

Chodźmy więc na github i rozwiązujmy te problemy. przypisujmy sobie tickety i działajmy.

Spróbujmy może skierować dyskusję na tory pod tytułem:

  1. "Jak działać tak, żeby w każdej chwili każdy był pewien, że jego praca idzie dla dobra społeczności, że nie zostanie zapomniana a on nie zostanie wykluczony i że zyska społeczność".
  2. "Jak się zorganizować, żeby organizm był istniejący i działający i mogący zrealizować jakieś zadania"
  3. "Zróbmy coś żeby sprawdzić czy mamy rację że nam się udało"

Przez jakieś 8 lat

Pawel Gawlowski's picture

Przez jakieś 8 lat jednocześnie prowadzę firmę drupalową i utrzymuję drupal.pl. Ja lub moi pracownicy zrobiliśmy 2 wersje tego serwisu i przez długi czas go moderowaliśmy. Zawsze dbałem o to żeby serwis ten był w pełni niezależny. Nigdy nie zawiesiłem żadnej reklamy ani swojej działalności, ani nikogo innego, aby nikt nie mógł zarzucić stronniczości - czyli de facto utrzymuję serwis z własnych środków.

Przez te lata oczywiście zgłosiło się do mnie kilka osób po domenę - jedna nawet z żądaniem, że rozmawiała z samym Driesem i zakłada fundację. Odmawiałem wszystkim, mówiąc że jak chcą coś zrobić, to proszę bardzo - udostępniam domeną, a ja, jako jej właściciel ewentualnie wkroczę, gdy zaczną robić coś wbrew społeczności. Czas pokał że było to rozsądne.

Ja ze swojej strony po raz kolejny chcę zadeklarować pełne wsparcie, ale nie przekaże na dzień dobry domeny stowarzyszeniu, które na dobrą sprawę nie powstało. Nie do końca wiadomo co miałoby robić, jak się utrzymywać, jaki miałoby statut.

Społeczności open source lubią się dzielić - mamy już dwa konkurencyjne Drupal Campy w jednym mieście. Proponuję połączmy siły, zorganizujmy się, pokażmy że razem umiemy działać.

Na Drupal Campie usłyszałem, że brak domeny jest obecnie jednym z główniejszych problemów - bo jest brak zaufania itp.
Przez te 8 lat byłem gwarantem niezależności domeny drupal.pl i deklaruję (publicznie!) że dalej tak będzie, a jak tylko się zorganizujemy i przetrwamy próbę czasu, to dopiero wtedy rozmawiajmy o domenie.

No dokładnie. Czyli to co

Maciej Lukianski's picture

No dokładnie. Czyli to co napisałem powyżej :)

@Wszyscy - ja już dość dawno

palik's picture

@Wszyscy - ja już dość dawno temu przekonywałem (http://palikowski.net/node/1342), że warto Pawłowi zaufać, wtedy kilka osób się udało zebrać, myślę, że teraz jest świetna pora na kolejny krok

@Uczestnicy spotkania piątkowego - mam nadzieję, że moja piątkowa deklaracja (że przekonam Pawła do przekazania domeny i/lub serwisu) nie została odebrana na zasadzie "Paweł da nam domenę i serwis a my zrobimy co nam przyjdzie do głowy", tylko raczej na odwrót czyli "Zróbmy coś godnego uwagi, lepszego od Drupal.pl, a wtedy przekonam Pawła, że warto dołączyć do tej inicjatywy" :). Moja piątkowa wypowiedź bazowała na tym, iż Paweł wiele razy dawał do zrozumienia, że nie będzie niczego zawłaszczał, blokował i wykorzystywał swojej pozycji na niekorzyść rozwoju społeczności. Ja to od dawna wiedziałem, wiem nadal i uważam, że powyższy post Pawła jest tego kolejnym dowodem.

@Paweł - ponieważ obecnie na GitHub zebrało się największe od wielu lat grono osób wspólnie chcących coś zadziałać, zachęcam Cię do włączenia się (choćby symbolicznego) w tamtą dyskusję :) Jest tam sprzyjający konwersacji interfejs, listy zadań, repozytorium kodu, czyli wszystko co potrzeba do zrobienia w końcu naszej społeczności :)

--
Polish Drupal Forum - http://drupal.pl
personal site - http://palikowski.net
tutorials site - http://elimu.pl

Myślę, że była idea zrobić

henk's picture

Myślę, że była idea zrobić nową stronę o Drupalu dla polskiej społeczności. Fajnie, że jest dużo propozycji hostingu bo będzie potrzebnych kilka serwerów. Wybierzemy pewnie najlepszy. Drupal.pl dla mnie to był skrót myślowy, domena nie jest aż tak ważna, ważna jest treść i jakość strony.

Prowadzenie polskiego centrum Drupalowego i eventy to ma być teoretycznie główny powód działania naszej organizacji w PL.

Mam kilka uwag/propozycji

gos.sebastian's picture

Mam kilka uwag/propozycji:
A) Na dobrą sprawę nie wiemy jaka jest wielkość polskiej społeczności drupalowej, dlatego proponuję, aby wewnątrz organizacji/fundacji pojawiły się działy odpowiadające regionom polski i polakom pracującym za granicą. Na początku nie ma co się rozdrabniać na każde województwo, dlatego proponuję aby organ kierujący organizacją w Polsce miał pod sobą maksymalnie 3-5 organów zarządzających obszarami (Propozycje). W tym momencie mamy info o tym, że w większych miastach typu Wrocław, Poznań, Gdańsk, czy Warszawa coś się zaczyna dziać. To są oczywiście tylko propozycje i czekam na wasze, ale od czegoś trzeba zacząć. W miarę rozwoju można dołączać nowe miasta i regiony. Na pewno będzie łatwiej ogarnąć sprawy społeczności kilku osobom znającym otoczenie niż jednej zarządzającej np.: z Wrocławia.

To co jest moim zdaniem najważniejsze to rozpisanie i podział prac na osoby, które chcą coś robić. Jak w każdej społeczności mamy ludzi, którzy chcą robić dużo, ale trzeba im powiedzieć co i dlaczego, mamy ludzi, którzy chcą coś dać dla społeczności (wiedzę, wkład pieniężny, pomoc prawną), ale też mamy ludzi, dla których uczestnictwo polega na byciu na forum i to jest ich cały wkład.

Dlatego moim zdaniem warto po prostu zebrać ludzi, którzy chcą działać czynnie/pomagać i do boju :) W ramach obszarów ogarniać ludzi/firmy i raportować do organu głównego. Moim zdaniem struktura drzewiasta 1-poziomowa sprawdzi się w 100%.

B) Co do opłat i członkowstwa to moim zdaniem powinniśmy wydzielić 3 typy:
- członkowstwo firm,
- członkowstwo osób prywatnych,
- członkowstwo dla nowych osób/studentów,
Dwa pierwsze moim zdaniem powinny być płatne - kwestia ustalenia wysokości opłat.
Ostatnie moim zdaniem powinno być darmowe, ale wtedy przez okres pierwszego roku osoby te nie posiadają praw decyzyjnych.

Dodatkowo uważam, że powinniśmy pokusić się o zdobycie sponsorów stałych i sponsorów wydarzeniowych. Przez sponsora wydarzeniowego rozumiem firmy wspierające nas przy okazji pojedynczych spotkań w ramach DrupalDay,DrupalCamp,DrupalCon, ale również wspierające długoterminowe akcje/wydarzenia w stylu "Drupal idzie na studia".

C) Nie dziwię się Pawłowi, skoro w 1 mieście społeczność nie może się dogadać i mamy 2 DrupalCamp'y ;). To jest też kwestia, którą warto by ustandaryzować i w ramach regionów ogarniać. Chodzi mi o realizowanie planów, które wcześniej moglibyśmy sobie postawić, jak np.: w pierwszym roku robimy 2xDrupalDay w 3/5 głównych miastach + 1xDrupalCamp w 1 mieście, w następnym roku 3xDrupalDay w 3/5 głównych miastach + 2xDrupalCamp w 2 różnych miastach, itd.

To z jednej strony otworzy naszą społeczność na nowe regiony, ale też pozwoli nam w ramach konferencji zwiedzić i poznać nowe miasta i ludzi ;)

D) To czego nam brakuje do promowania Drupala w Polsce to na pewno materiały promocyjne i to nie tylko strona www. Moim zdaniem potrzebujemy kogoś kto bardzo dobrze porusza się w Web-Designie, potrafi robić proste i przejrzyste projekty graficzne, ale zarazem uniwersalne, abyśmy mogli je potem wykorzystywać w ramach stron www, druku, prezentacji, infografik czy filmików.

Projekt graficzny musi moim zdaniem określać naszą społeczność i nie zmieniać się z roku na rok, czy z Camp'a na Camp'a. To tak jak z polskim godłem - "przechodził lifting", ale kolory i "główny bohater" pozostawał przez wieki ten sam.

Poland

Group events

Add to calendar

Group notifications

This group offers an RSS feed. Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:

Hot content this week